Számos előnye van annak, ha az ember egy nagyobb városban él. Sokkal egyszerűbb a bevásárlás, a közlekedés, és minden napra jut kikapcsolódási lehetőség, színház, kiállítások, nem is beszélve a nyári szabadtéri programokról.
Bár az év nagyobb részében élvezem ezt a nyüzsgést, rendszeresen eljutok arra a pontra, hogy belefáradok a sok ingerbe, és szeretnék elvonulni pár napra egy olyan helyre, ahol nem látok embert, csak a természet vesz körül. Ez általában nyár végén vagy ősz elején következik be, amikor még jó idő van, de már véget ért a turistaszezon.
Minden évben egy kicsit távolabb merészkedek a civilizációtól, idén például egy kis faházat béreltem egy kemping területén, ahonnan minden nap újabb utakra indulhattam, hogy felfedezzem a környék látnivalóit.
Nem sok emberrel találkoztam, úgyhogy remek lehetőségem nyílt rá, hogy megfigyeljem a környék vadállatait; egészen közeli képeket tudtam készíteni egy szarvasról, és rengeteg mókussal találkoztam, akik ügyet sem vetettek rám, miközben a tobozokat és makkokat gyűjtögették télire az éléskamrájukba.
Nagyon tetszett a helyszín, ráadásul a faház is kényelmes volt, amiben laktam. A kemping területe is karban volt tartva, és nagy pozitívum volt számomra a szemlélet, amit ott tapasztaltam. Szelektíven gyűjtötték a szemetet, volt komposztáló, az elektromos áramot pedig napelem biztosította.
A jövő a környezettudatosságé
Aki kicsit is jártas a témában, az tudja, ha meg akarjuk őrizni a bolygót a következő generációnak, át kell térnünk a megújuló energiaforrásokra. Mivel a nyarak egyre forróbbak, kézenfekvő megoldás a napelem használata, amit én is tervezgetek, amint sikerült összegyűjtenem az anyagi forrásokat.
Több weboldalt is felkerestem már, hogy tájékozódjak a témában, mígnem a Napelem Rendszer honlapján kötöttem ki, ahová időnként visszatérek. Rengeteg cikkük van, amit szívesen olvasgatok, és szeretnék naprakész lenni, amikor eljön a napja, hogy ajánlatot kérjek.
Ezek a rendszerek egyébként meglehetősen egyszerűen működnek; a napból érkező elektromágneses sugárzás hatására a napelemek egyenáramot termelnek, amit aztán egy úgynevezett inverter alakít át váltakozóvá, hogy az elektromos berendezéseink hasznosítani tudják.
Amikor elsétálunk egy napelemmel ellátott otthon előtt, csak a tetőn (vagy máshol) elhelyezett, tükröződő paneleket látjuk, de a rendszer szíve az inverter, hiszen enélkül nem tudnánk mit kezdeni a megtermelt árammal. Természetesen többféle létezik belőle, hogy minden felhasználó megtalálja az igényeihez illőt.
Ha nem süt a nap
Annak ellenére, hogy ma már egyre elterjedtebb a napelem használata, sokakban még felmerülhet a kérdés, mi történik a borongós napokon vagy éjszaka, amikor nincs elegendő napfény az áramtermeléshez.
Természetesen ekkor sem kell gyertyával közlekednünk, vagy mobiltelefonnal világítani, amikor kibotorkálunk a sötét konyhába. Ha így lenne, valószínűleg sokkal kevesebben választanák ezt a megoldást áramtermelésre.
A napelem rendszerek három főbb típusba sorolhatók: lehetnek szigetüzeműek, amelyek akkumulátorokban tárolják az áramot éjszakára, lehetnek hálózatra kötöttek, amelyek a szolgáltatótól (vissza)vételezik a szükséges extra áramot, illetve hibrid üzeműek, amelyek ötvözik a fenti kettőt.
Megnyugtató a tudat, hogy bármelyiket is válasszuk, az otthonunk biztosan nem marad áram nélkül.
Megéri a befektetés?
Nincs mit szépíteni rajta, a napelem nem olcsó mulatság. Környezettudatosság ide vagy oda, az átlag ember csak akkor engedheti meg magának, ha belátható időn belül megtérül az ára.
Minden otthon energiafelhasználása egyedi, úgyhogy érdemes előkapni a papírt és ceruzát, és számolgatni: mennyibe kerül a havi villanyszámla, és milyen teljesítményű napelem rendszerre lenne szükség? Mindezek alapján eldönthető, hány év után térülne meg az ára, de ez egyértelműen egy hosszabb távú befektetés.
A legtöbb esetben elmondható, hogy körülbelül tíz év, mire a mérleg két nyelve egyensúlyba kerül, egy jó minőségű napelem rendszer azonban évtizedeken át szolgáltatja az áramot.
A gyártók általában garanciát vállalnak rá, hogy a napelemek még huszonöt év múlva is legalább 80%-os hatásfokon működnek majd, és az invertereiket is minimum öt éves csere garanciával kínálják.
Sok minden történhet ennyi évtized alatt, amit ma még nem látunk előre, egyes dolgok azonban már ma is jól láthatók: a jelenlegi villamoshálózat egyre nehezebben birkózik meg a növekvő népességgel, valamint a nyáron maximális kapacitáson működő klímákkal. Ha ezeket is számításba vesszük, számomra nem kérdés, hogy a jövő a napelemeké, hogy az otthonom áramellátása biztonságban legyen.